Kontaktné šošovky a správna starostlivosť

Veľmi dôležitá je pri používaní kontaktných šošoviek správna starostlivosť. Je nesmierne dôležitá pre zdravie očí – dovolí Vám tešiť sa z dobrého zraku a skvelého pocitu po dlhé roky.
I. Príprava šošoviek na čistenie

   1. Umyte si ruky a utrite si ich do sucha.
   2. Pred tým, ako vyberiete kontaktné šošovky, dôkladne vypláchnite multifunkčným roztokom pre starostlivosť puzdro, v ktorom skladujete šošovky.
   3. Vyberte šošovku z oka.

II. Čistenie šošoviek

   1. Ak používate jednodenné šošovky, je ich čistenie zbytočné – po vybratí šošovky ju proste vyhoďte do koša.
   2. Ak máte šošovky dvojtýždňové, mesačné, štvrťročné alebo ročné, je ich každodenné čistenie nevyhnutné. Po vybratí šošovky z oka ju jemne potierajte ukazovákom druhej ruky po dobu cca pol minúty. Je dôležité, aby to boli pohyby smerom hore a dole, nerobte kruhové pohyby, ktoré môžu šošovky poškodiť. Potom obráťte šošovku na druhú stranu a vykonajte tú istu činnost. Po očištení šošovky ju opláchnite z každej strany, aby ste sa zbavili všetkých ostatných nečistôt.
   3. Ak vlastníte špeciálny roztok s formulkou NO RUB (bez potierania) stačí šošovku len vypláchnuť z každej strany.

III. Uchovávanie šošoviek

   1. Naplňte obe komory puzdra k uchovávaniu kontaktných šošoviek čistiacim roztokom na šošovky. Umiestnite vybratú a vyčistenú šošovku v príslušnej komore puzdra tak, aby bola celá šošovka ponorená. Nie je však nutné nalievať roztok po okraj – nie je to nutné a ani ekonomické. Uzavrite puzdro.

IV. Vyššie uvedené činnosti vykonajte taktiež po vybratí druhej šošovky.
PAMÄTAJTE SI ŽE:

   1. Pred opakovanou aplikáciou by šošovky mali byť aspoň štyri hodiny uložené v puzdre, preto je najlepším riešením vybratie šošoviek a dezinfekcia bezprostredne pred spánkom.
   2. Puzdro na šošovky je potrebné každý deň dezinfikovať roztokom pre dezinfekciu a ponechať ho otvorené až do vyschnutia.
   3. Puzdro na šošovky – aj pri správnej starostlivosti – by malo byť menené každé dva až tri mesiace.
   4. Nikdy nepoužívajte na čistenie puzdra vodu z vodovodu alebo minerálnu vodu.
   5. Šošovky taktiež v žiadnom prípade neoplachujte ničím iným okrem roztokov určených na čistenie a dezinfekciu šošoviek.
   6. Nenalievajte do puzdra niekoľko druhov čistiacich roztokov.
   7. Nikdy nepoužívajte šošovky viac ako doporučuje výrobca.